Vystavení oddacích listů již zapsaných svatebních obřadů
Na oddací matrice lze rovněž získat za správní poplatek 300 Kč duplikát oddacího listu, uskutečnil-li se sňatek v našem matričním obvodě.
Svatební obřady uskutečněné v cizině
Zprostředkovává zápis sňatku uzavřeného v cizině občanem ČR do zvláštní matriky v Brně. Na základě zápisu v této matrice je manželům vystaven český oddací list.
Vydává vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství v cizině nebo s cizincem, které je zpoplatněno částkou 500 Kč.
Matrika narození
Provádí zápis nově narozených dětí v matričním obvodu Kájov a Polná na Šumavě do matriky narození.
Rodná matrika sepisuje s rodiči protokol o souhlasném prohlášení rodičů o určení otcovství k dítěti narozenému, nebo nenarozenému , je-li již počato, což doloží matka těhotenským průkazem. Dále je třeba přítomnost obou rodičů dítěte, doložení jejich totožnosti platnými doklady a rodnými listy. Tento úkon není zpoplatněn.
Vystavuje duplikáty rodných listů občanům narozeným na území matričního obvodu. Správní poplatek je 300 Kč.
Stejně jako oddací matrika zprostředkovává zápisy narození občanů ČR na území cizích států do zvláštní matriky v Brně.
Matrika úmrtí
Vystavuje úmrtní listy občanů, kteří zemřeli na území zdejšího matričního obvodu. Rozhodující tedy není poslední trvalé bydliště zemřelého, jak se často pozůstalí domnívají, nýbrž místo úmrtí.
K vystavení úmrtního listu matriční úřad vyžaduje list o prohlídce zemřelého, občanský průkaz zemřelého, rodný list zemřelého a rodný list vypravovatele pohřbu. V případě, že vypravovatel pohřbu není přímý příbuzný, požaduje se i faktura za pohřeb. (pozn. všechny tyto doklady by měl zaslat pohřební ústav, u kterého si pohřeb objednáte).
Úmrtní matrika dále vydává duplikáty úmrtních listů za správní poplatek 300 Kč na území matričního obvodu a taktéž zprostředkovává zápis úmrtí osob ČR v zahraničí do zvláštní matriky.
Změna jména, příjmení - informace
Na matričním oddělení lze v zákonem stanovených případech vyřídit změnu jména a příjmení.
Manžel, který přijal příjmení druhého manžela, může do 6 měsíců po právní moci rozhodnutí o rozvodu oznámit u kteréhokoliv matričnímu úřadu, že přijímá opět své dřívější příjmení, popřípadě, že upouští od užívání společného příjmení vedle příjmení dřívějšího.
Oznámení lze učinit ústně do protokolu nebo písemně u kteréhokoliv matričního úřadu. Nutno předložit – průkaz totožnosti, oddací list, rozsudek o rozvodu s vyznačením právní moci.
Bylo-li manželství občana uzavřeno v cizině lze učinit prostřednictvím matričního úřadu v ČR nebo prostřednictvím zastupitelského úřadu ČR nebo přímo u zvláštní matriky Brno. Změna příjmení v tomto případě nepodléhá správnímu poplatku. Tímto způsobem je možno změnit na příjmení, pod nímž bylo toto rozvedené manželství uzavíráno, nikoliv např. na rodné pokud předcházelo příjmení, pod nímž byl sňatek uzavřen. Nepodléhá správnímu poplatku.
Žádá-li rozvedený manžel o změnu příjmení po uplynutí 6 měsíční lhůty po právní moci rozsudku o rozvodu, musí předložit žádost s uvedením důvodů, rozvodový rozsudek s vyznačenou právní mocí, oddací list a doklad o zaplacení správního poplatku 300 Kč. Na rozdíl od předchozího odstavce zde je příslušným matriční úřad v místě trvalého bydliště žadatele.
Poplatky:
Změny příjmení hanlivého nebo směšného jsou zpoplatněny správním poplatkem 200 Kč.
Změny příjmení cizojazyčného nebo na dřívější příjmení jsou zpoplatněny správním poplatkem 300 Kč.
Změna jména nebo příjmení v ostatních případech: 3000 Kč.
Osvobozeni od poplatku jsou žadatelé v případě změny pohlaví, při změně nebo opravě jména (příjmení) osvojenců, při změně jména (příjmení) v důsledku nesprávných či neúplných zápisů v matrice a dále při změně příjmení, k níž dochází prohlášením rozvedeného manžela, že přijímá zpět své dřívější příjmení, byla-li tato skutečnost oznámena do 6 měsíců po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu.
Určení otcovství dítěte před i po narození
Narození - určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů
Rodiče dítěte mohou, pokud nejsou manželé, určit souhlasným prohlášením otcovství k nenarozenému, případně narozenému dítěti před matričním úřadem nebo soudem. Prohlášení nezletilého rodiče o otcovství lze učinit pouze před soudem. Oprávněni v této věci jednat (podat žádost apod.) jsou rodiče dítěte.
Písemnou žádost o určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů podávají oba rodiče osobně, současně u matričního úřadu. Matrikářka sepíše souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství, toto pak podepisují oba rodiče současně. Řešení životní situace zahájíte osobní návštěvou Obecního úřadu v Kájově - matrika.
Jaké doklady je nutné mít s sebou?
K žádosti rodiče předloží tyto doklady:
určení otcovství k nenarozenému dítěti:
- občanské průkazy (případně cestovní pas a potvrzení o trvalém pobytu a stavu)
- rodné listy
- matka - těhotenský průkaz
- rozvedená matka - pravomocný rozsudek o rozvodu manželství
- ovdovělá matka - úmrtní list manžela
určení otcovství k narozenému dítěti:
- rodný list dítěte (pokud byl již vystaven)
- občanské průkazy (případně cestovní pas a potvrzení o trvalém pobytu a stavu)
- rodné listy
- rozvedená matka - pravomocný rozsudek o rozvodu manželství
- ovdovělá matka - úmrtní list manžela
Další informace:
Pokud se dítě narodí nebo má narodit do uplynutí třístého dne po zániku manželství matky (od rozvodu manželství nebo úmrtí manžela), určení otcovství provést nelze a do knihy narození se jako otec dítěte zapíše bývalý manžel matky, pokud před narozením matka neuzavřela manželství nové.