Sídlo
Kájovská 100
382 21 Kájov
Doručovací adresa
Boletická 115
382 21 Kájov
Dobrkovická jeskyně se skalním převisem leží jižně od Starých Dobrkovic přímo vedle silnice z Českého Krumlova do Kájova. Nálezy: menší počet kostěných a rohovcových nástrojů a pozůstatky pravěkých zvířat – jeskynní hyeny, několik druhů jeskynního vlka, středoevropské i polární lišky, jeskynního lva a medvěda, čtvrtohorního nosorožce, mamuta, koní tří typů, pravěkého tura, jelena obrovského, severského soba, polárního zajíce, lumíka, z ptáků kura rousného. Byl nalezen dokonce popel z ohniště. Jeskyně u Dobrkovic byla zřejmě přechodně obydlena skupinou mladopaleolitických lovců druhu Homo sapiens sapiens.
Výšinné sídliště u Lazce na vrchu Háj, 900 m východně od středu osady Lazec. Nález souboru keramiky a hliněného závaží z mladší doby halštatské.
Výšinné sídliště u Kladenského Rovného na vrchu Radiš, 1200 m západně od středu osady, na levém břehu říčky Polečnice. V roce 1998 se nalezl menší soubor keramiky z období pravěku.
Pravěké sídliště v Novosedlech u Kájova
V roce 1994 mezi obcemi Kladenské Rovné a Kájov objevili archeologové asi 400 m severovýchodně od obce Novosedly pozůstatky několika sídlišť našich pravěkých předků. Našly se zlomky keramiky, kamenné drtidlo na obilí, keltská hrnčířská pec a hliněné přesleny. Sídliště z doby bronzové, železné a keltské sídliště. (Zavřel, P. 1998: Předstihový výzkum sídliště z mladší doby bronzové, pozdní doby halštatské a pozdní doby laténské v Novosedlech u Kájova, okres Český Krumlov. Archeologické výzkumy v jižních Čechách 11, 7–51).
První písemné zmínky o osadách v katastrech obce Kájov