Sídlo
Kájovská 100
382 21 Kájov
Doručovací adresa
Boletická 115
382 21 Kájov
Do modrých nádob můžete odhodit:
noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, krabice, lepenka, kartón, papírové obaly (např. sáčky).
Nevhazujte: mokrý, mastný nabo jinak znečištěný papír, uhlový a voskovaný papír, použité plenky a hygienické potřeby.
Do žlutých nádob můžete odhodit:
PET láhve od nápojů (prosím, nezapomeňte je sešlápnout!), kelímky, sáčky, fólie, výrobky a obaly z plastů, polystyrén. Nevhazujte: novodurové trubky, obaly od nebezpečných látek (motorové oleje, chemikálie, barvy apod.).
Do žlutých nádob pro sběr plastů, které jsou označeny oranžovou samolepkou nápojové kartony, můžete vhazovat též vypláchnuté obaly od mléka a džusů.
Do zelených nádob můžete odhodit:
láhve od nápojů, skleněné nádoby, skleněné střepy - tabulové sklo. Nevhazujte: keramiku, porcelán, autosklo, drátěné sklo a zrcadla.
Do šedých nádob můžete odhodit:
Všem těmto kovovým artefaktům dnešní doby poskytne šedivý kontejner rád azyl. Dalšími recyklovatelnými kovy jsou prázdné tuby od kosmetiky či kovové uzávěry od nápojů.
Nevhazujte: nápojové kartony, spreje a deodoranty se zbytky obsahu, prechovy od barev, laků atd., elektroodpad, baterie.
V obci jsou dvě stanoviště sběrných nádob na oleje: jedno u prodejny PLUS JIP („u Rojíčka“), druhé u stanoviště kontejnerů na tříděný odpad u ZŠ Kájov. PDF
Dále je možnost odložení baterií k recyklaci na těchto místech: v ZŠ a MŠ Kájov, na OÚ Kájov, v obchodě Jednoty, v obchodě JIP PLUS, na poště v Kájově a v prodejně hospodářských potřeb Royas u nádraží. PDF
Na obecním úřadě v Kájově je možnost zakoupit si tašky na tříděný odpad. K dispozici je sada malých tašek za 45 Kč a sada velkých tašek za 48 Kč. K tomu si za 18 Kč můžete přikoupit i tašku na kovy.
Na naší úřední desce najdete tři vyhlášky vztahující se také k odpadům.
Naše obec má smlouvu o svozu odpadu se Službami města Český Krumlov. Co se týká využití separovaného odpadu, obec Kájov je členem Regionálního svazku obcí Vltava se sídlem ve Větřní, který zajišťuje spolupráci členských obcí, svozových firem s firmou EKO-KOM.
Důležité pro nás občany je vědět, že třídit odpad se vyplatí nejen ekologicky, ale i ekonomicky, protože vytřídění do sběrných kontejnerů ubere na objemu domovnímu směsnému odpadu - v popelnicích je ho o to méně, a tím pádem jsou menší náklady na jeho odvoz i uložení na skládce. Výše paušálního poplatku, který musíme každý dle zákona ročně zaplatit za odvoz a likvidaci komunálního odpadu, se právě od těchto nákladů odvíjí.
Vytříděný odpad (papír, sklo, plasty) se totiž nemusí ukládat na skládce, nevznikají náklady na jeho likvidaci, naopak po dotřídění na dotřiďovacích linkách vytříděný odpad jako druhotná surovina přináší zisky, neboť se dále zpracovává. Ze zisků se hradí částečně provoz dotřiďovací linky a velkou měrou odvoz sebraného roztříděného odpadu z obcí k dotřiďovací lince.
Z toho vyplývá, že je moudřejší a finančně prozíravější naplnit sběrné kontejnery spíše vytříděným odpadem (s ním má obec minimální náklady), než zaplnit popelnice neroztříděným směsným odpadem (s ním má obec, potažmo obecní poplatník, obrovské náklady).